site O firmie Kontakt
Golden Fiber » Juta

Kontener

Juta


border


e-sklep

e-sklep

Treść

Juta – najtańsze włókno naturalne
 

Przez długi czas juta raczej nie budziła pozytywnych skojarzeń. Obecnie to naturalne włókno cieszy się coraz większą popularnością, chociażby dlatego, że jest to materiał przyjazny środowisku. Juta to nazwa włókien roślinnych, wytwarzanych z indyjskiego drzewa o łacińskiej nazwie Corchorus, należącego do rodziny lipowatych. Obecnie tym pojęciem określa się włókna pochodzenia roślinnego, wytworzonego z różnych odmian juty (Corchorus, przeważnie Corchorus capsiłaris lub Corchorus olitorius). Drzewa juty rosną w wilgotnym, gorącym, tropikalnym klimacie, osiągając nawet cztery metry wysokości. Na pierwszy rzut oka drzewo to wygląda jak wielka kapusta. Z jego łodyg wytwarza się włókna juty. Do tej pory około 80 procent używanej na całym świecie juty wciąż uprawia się w Indiach. Poza tym produkuje się ją m.in. w Chinach, Algierii i Brazylii.

 
Produkcja juty
 

Po wyrwaniu rośliny, podczas specjalnego procesu zwanego roszeniem, uzyskuje się łykowate włókna. Następnie się je myje i suszy. Juta jest nie tylko drugim pod względem popularności włóknem po bawełnie – jest też najtańsza ze wszystkich włókien roślinnych.

 
Zastosowanie juty
 

Z włókien juty produkuje się charakterystyczne worki jutowe, ale również dywany, zasłony i inne tekstylia używane we wnętrzach, jak na przykład pokrycia mebli wypoczynkowych. Niewielu wie, że juta jest ważnym składnikiem linoleum (służy za materiał nośny). Poza tym w niektórych krajach liście juty są spożywane jako warzywo. W czasach gdy świadomość ekologiczna jest modna, coraz częściej słyszy się o jucie, a właściwie o szytych z niej torbach i workach, które stanowią przyjazną dla środowiska alternatywę dla innych toreb. Juta ozdobiona zabawnymi nadrukami nie tylko towarzyszy modnie ubierającym się, młodym kobietom podczas zakupów, lecz także podczas wyjść do ulubionej knajpki. Poza walorami ekologicznymi, jakie niewątpliwie posiada ta tkanina, ma jeszcze jeden atut, a mianowicie cenę. Torbę z juty z fantazyjnym nadrukiem można kupić już za kilkanaście złotych.

 
Juta zamiast plastiku
 

Dlaczego wciąż nawołuje się do ekologicznego myślenia podczas zakupów? W przypadku juty będzie to fakt, że jest ona stosunkowo szybko odrastającym surowcem. W przeciwieństwie do plastiku rozkłada się po jakimś czasie,
a więc jest biodegradowalna.

 
Na ratunek – juta
 

W przyszłości juta będzie nawet mogła pomóc w ratowaniu ludzkiego życia. W regionach zagrożonych trzęsieniami ziemi, w których mieszkańcy nie mogą sobie pozwolić na budowę odpornych na trzęsienia budynków, okładziny z juty będą wzmacniały ich stabilność w razie wstrząsów. Młodzi architekci przeprowadzili uwieńczone sukcesem testy, podczas których mury tradycyjnych domów wyłożono tapetami z naturalnych włókien – juty i konopi. Okładziny z tych tkanin wyraźnie poprawiły stabilność murów. Mogłoby to nie tylko uratować ludzkie życie, ale przyczynić się także do ochrony środowiska. Dotychczas tego typu okładziny były produkowane wyłącznie z włókien węglowych, które są o wiele droższe – ok. 120 złotych za metr kwadratowy, podczas gdy koszt jednego metra kwadratowego juty to około 1 złoty 60 groszy. Dzięki temu ludzie mogliby odpowiednio się zabezpieczyć przed skutkami trzęsienia ziemi.  Równie obiecujący jest projekt Centrum Badań Środowiska i Technologii Ekologicznej na uniwersytecie Bremeńskim. Za pomocą worków z juty zamierzają oni zamienić obszary pustynne w żyzne gleby. Na całym świecie ponad 250 milionów ludzi jest zagrożonych pustynnieniem gleb, które stanowią podstawę ich egzystencji. A co mają z tym wspólnego worki z juty? Worki napełnia się mieszanką kompostu, piasku i hydrożelu, który potrafi zgromadzić wodę w ilościach sto razy większych niż jego masa własna, oraz innymi materiałami.