Podczas projektowania każdej nowej makramy jedną z większych zagwozdek jest to, ile sznurka do makramy będzie trzeba zużyć. Precyzyjne określenie jego ilości jest istotne, ponieważ bez niego nie da się uniknąć przerywania pracy z powodu braku dostatecznych zapasów sznurka. Ważne jest również odpowiednie docięcie sznurków, które będą następnie wiązane w sploty i węzły. W przypadku błędnych kalkulacji mogą się okazać zbyt krótkie. Istnieje kilka czynników wpływających na ilość potrzebnego sznurka, takich jak wzór makramy, wielkość projektu oraz rodzaj używanego materiału. W tym artykule omawiamy, jak dokładnie obliczyć długość sznurka potrzebną do realizacji wymarzonego projektu makramy.
Ile sznurka na makramę? Obliczenia krok po kroku
Obliczenie odpowiedniej ilości sznurka do makramy wymaga uwzględnienia kilku czynników. Poniżej znajduje się instrukcja krok po kroku, która pomoże dokładnie oszacować ilość potrzebnego materiału.
1. Wybór wzoru makramy
Pierwszym krokiem jest wybór wzoru makramy, który chce się stworzyć. Może będzie to ozdobna girlanda, elegancka firanka czy zawieszka na doniczkę? Różne wzory i projekty będą wymagać innej ilości sznurka.
2. Określenie rozmiaru projektu
Ważna jest też odpowiedź na pytanie, jak duża ma być dana makrama. Czy w planach jest stworzenie niewielkiej ozdoby, czy może dużego, imponującego elementu dekoracyjnego do przestronnego salonu? Im większy jest projekt, tym więcej sznurka będzie trzeba kupić.
3. Makrama ile sznurka – przygotowania do obliczeń
Aby dobrze oszacować potrzebną ilość sznurka, trzeba w pierwszej kolejności ustalić następujące wartości:
-
docelowa długość makramy (na przykład długość firanki, średnica ozdoby naściennej),
-
szerokość makramy,
-
liczba sznurków, które zostaną zaplecione na przykład na drążku,
-
rodzaj i grubość sznurka, który posłuży do wykonania projektu,
-
wzór makramy, rodzaje węzłów (pomocne może być wykonanie szkicu).
4. Obliczenie liczby sznurków, które zmieszczą się na drążku
Oszacowanie szerokości i długości makramy jest względnie proste. Schody zaczynają się wtedy, gdy trzeba wstępnie ustalić liczbę węzłów, które zmieszczą się na drążku, a od których zostaną poprowadzone kolejne sploty. W zależności od tego, czy będą ułożone daleko od siebie, czy w dużym zagęszczeniu, ostateczna ilość potrzebnego sznurka może się znacząco różnić. Warto więc wykonać próbę. Wystarczy wziąć kilka krótkich kawałków sznurka wybranej grubości i przywiązać cztery z nich obok siebie w takiej odległości, która będzie odpowiednia dla danego projektu. Następnie trzeba dokonać prostych obliczeń. Zakładając, że długość drążka to 100 cm, a cztery sznurki zmieściły się na 10 cm, do całości będzie potrzebnych 40 sznurków.
5. Jaka długość sznurka do makramy?
Znając już liczbę sznurków, które będą tworzyć makramę, można oszacować długość każdego z nich, aby dowiedzieć się, ile sznurka do makramy potrzeba w sumie. Przyjmuje się, że planowaną długość makramy należy pomnożyć x 4 i x 2 (aby wykonać węzeł prosty, sznurek składa się podwójnie). Jeśli więc makrama ma mieć długość 1 metra, każdy sznurek powinien mieć długość 1 x 4 x 2, czyli 8 m. Jeśli sznurków będzie 40, do wykonania całości projektu potrzebne będzie 320 (40 x 8) metrów sznurka. To najprostszy wzór na obliczenie, jaka długość sznurka do makramy jest potrzebna. Dobrze jednak pamiętać, że im bardziej skomplikowany ma być wzór, tym więcej sznurka trzeba zużyć.
Prosta makrama a makrama firanka ile sznurka trzeba mieć pod ręką?
Nawet przy precyzyjnych obliczeniach i dokładnie zaplanowanym wzorze makramy warto pamiętać o kilku zasadach:
-
Zapas – lepiej mieć na podorędziu trochę więcej sznurka na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak pomyłki, poprawki czy spontaniczna zmiana wzoru na bardziej skomplikowany.
-
Sznurek wzorcowy – podczas tworzenia projektów lepiej nie mierzyć każdego sznurka za pomocą miarki, lecz ciąć je według sznurka wzorcowego. To ograniczy różnice w długościach poszczególnych sznurków.
-
Liczba sznurków na drążku podzielna przez cztery – tworzenie większości węzłów makramowych wymaga użycia czterech sznurków.
-
Notatki – warto zapisywać, ile sznurka posłużyło do wykonania danego projektu. Z czasem ułatwi to obliczenia na rzecz kolejnych makram.