Nici lniane

Nici lniane, zwane inaczej dratwą, powstają z włókien pozyskiwanych z łodyg lnu zwyczajnego. Len od ponad 6000 lat służy człowiekowi głównie do wytwarzania przędzy. Roślina  była uprawiana w różnych krajach i strefach klimatycznych (również w Polsce). Dziś to naturalne włókno przeżywa swój renesans.

Przędza lniana jest mocna, odporna na zrywanie i mechaniczne przetarcia. Jednocześnie ulega procesowi biodegradacji, jako materiał w 100% naturalny. Nici lniane są dostępne w różnych wariantach. W naszym asortymencie znajdują się nici lniane surowe o naturalnej strukturze i kolorze oraz nici  bielone. Klient decyduje również o wielkości nawoju nici. Może wybrać 100 g, 250 g, 500 g oraz nawój o długości 30 metrów bieżących. 

Nici lniane – właściwości

Mimo wielu rodzajów naturalnych i syntetycznych nici dostępnych na rynku popularność nici lnianych nie słabnie. Surowa przędza lniana ma wiele zalet. Przede wszystkim jest wytrzymała. Nawet cienka nić z przędzy lnianej jest odporna na zrywanie i tarcie. Ważne jest również to, że nici lniane są odporne na rozciąganie, dzięki czemu nawet wielokrotne pranie nie zmienia ich długości. Dlatego ubrania uszyte z tego rodzaju nici nie niszczą się tak szybko. Kolejną ogromną zaletą nici lnianych jest ich biodegradowalność. To sprawia, że ten rodzaj nici jest przyjazny dla środowiska. Naturalny skład nici lnianych sprawia, że mają wiele zastosowań.

Mogą być używane w gospodarstwie domowym do szycia, pakowania, majsterkowania oraz do gotowania i pieczenia. Ponadto nici lniane są antyalergiczne. Nie stają się siedliskiem niebezpiecznych grzybów, pleśni i bakterii. Mogą być używane również przez osoby cierpiące na alergię. Warto wspomnieć również o tym, że włókna lniane wyróżniają się wysoką absorbcją wilgoci. Ma to znaczenie głównie w produkcji pościeli, prześcieradeł i piżam. Kolejną zaletą nici lnianych jest ich wygląd, kolor oraz naturalna struktura sznurka. Te cechy są doceniane w branży rękodzielniczej. 

Nici lniane – zastosowanie

Nici lniane, z uwagi na swoje właściwości, mają wiele zastosowań w gospodarstwach domowych i różnych gałęziach przemysłu. Nici lniane cienkie są wykorzystywane w branży krawieckiej. Ze względu na ich wytrzymałość nadają się do szycia maszynowego niemal wszystkich materiałów: od jeansu, przez płótna aż po delikatne firany. Nici lniane surowe są chętnie stosowane w rękodziele. Służą do tworzenia dekoracji do domu, artystycznego pakowania prezentów, scrapbookingu, cardmakingu oraz wytwarzania naturalnej biżuterii, oraz ozdób do włosów.

Nici lniane stosuje się także w przemyśle wędliniarskim oraz w domowej kuchni do przewiązywania w trakcie pieczenia np. chleba, wędzenia szynek czy gotowania mięs. Nici lniane przydają się także w biurach i archiwach, gdzie służą do wiązania paczek z aktami.   

Nici lniane w wielu wariantach

Nici lniane dostępne w naszej ofercie znajdują swoje zastosowanie w wielu zadaniach w domu. To bardzo cienkie produkty, wykorzystywane m.in. w rękodziele. W naszym sklepie znajdziesz nici lniane sprawdzające się doskonale do wiązania różnego rodzaju produktów czy przyborów kuchennych, roślin domowych bądź nawet szycia grubszych materiałów. Występują one w różnych wersjach – także tych dodatkowo zabezpieczonych przed zabrudzeniem czy działaniem wilgoci. 

Naturalne nici lniane

W naszym sklepie oferujemy  szeroki wybór naturalnych materiałów do szycia i rękodzieła. Wśród nich nie mogło zabraknąć nici z lnianej przędzy. Są ekologiczne, a przy tym niezwykle wytrzymałe, odporne na rozciąganie i przecieranie. Świetnie sprawdzają się w krawiectwie jako nici lniane do szycia ręcznego, szydełkowania, tworzenia dodatków handmade oraz do szycia maszynowego, które wymaga większej wytrzymałości i precyzji splotu. Nici lniane naturalne znajdują zastosowanie również w przemyśle wędliniarskim i kaletnictwie.

Nić lniana przyda się też w każdym domu. W asortymencie naszego sklepu mamy nić lnianą typu dratwa i nici matowe. Wszystkie są wykonane w 100% z przędzy lnianej. Dostępne są różne warianty kolorystyczne. Znajdują się tam białe nici lniane oraz nici w naturalnym brązowym kolorze. Naszym bestsellerem, który cieszy się nieustającą popularnością, są nici lniane naturalne w kolorze szarym. 

Nici lniane naturalne – wykorzystanie

Nici lniane do szycia są podstawą wyposażenia szwalni i zakładów krawieckich. W przemyśle krawieckim często wykorzystywana jest nić lniana do szycia maszynowego. Jest ona wytrzymała i nie ulega rozciąganiu, co jest warunkiem koniecznym w przypadku użycia maszyny do szycia. W warunkach domowych warto mieć pod ręką nici lniane do szycia. Ich pomoc przy reperowaniu ubrań może okazać się niezbędna. Kolejną odsłoną dostępnych w tej kategorii nici jest nić lniana do szydełkowania.

Miłośnicy ręcznych robótek doceniają jej parametry techniczne oraz naturalny estetyczny kolor i dokładny splot. Nić lniana do szydełkowania sprawdza się również w takich technikach rękodzieła jak scrapbooking czy decoupage. Tego rodzaju nici posłużą również do tworzenia ozdobnych kartek i pakowania prezentów. Nici lniane naturalne dzięki temu, że są biodegradowalne, chętnie stosuje się w przemyśle wędliniarskim i kaletniczym, a także w ogrodnictwie i rolnictwie.