Jak wyplatać makramy? Krok po kroku

6 grudzień 2023r.

Sztuka zaplatania sznurków w określone wzory zyskuje coraz większą popularność. Makramy to popularny dodatek wnętrzarski, który cieszył się uznaniem w latach 70. XX wieku. Dziś wraca na salony w wielkim stylu, zyskując poparcie dekoratorów wnętrz i specjalistów od aranżacji. Wyplatanie makram to z jednej strony sposób na stworzenie stylowych dodatków, a z drugiej – przyjemne, odstresowujące zajęcie. Z tego powodu liczba osób, które chcą dowiedzieć się, jak zrobić makramę, stale rośnie. Wychodzimy im naprzeciw. Podpowiadamy, jakie materiały należy zgromadzić i przedstawiamy sposób na pierwszą własnoręcznie wykonaną makramę.

Makrama DIY – niezbędne materiały

Aby rozpocząć przygodę z makramą, należy zaopatrzyć się w:

  • sznurek (na początku zabawy z rękodziełem warto wybrać sznurek bawełniany skręcany o grubości 5 mm. Sznurek może być dowolnego koloru. Największą popularnością cieszą się naturalne odcienie złamanej bieli, beżu, brązu oraz odcienie zieleni i szarości);

  • kijek lub drążek;

  • ostre nożyczki, najlepiej krawieckie o długości 21–23 cm. Nożyczki to istotne narzędzie służące nie tylko do przygotowania materiałów, ale i wykończenia makramy;

  • miarka krawiecka do dokładnego odmierzania sznurków;

  • taśma klejąca, potrzebna, aby zabezpieczyć końcówki skręcanych sznurków;

  • szczotka lub grzebień do ewentualnego rozczesywania elementów makramy.

Może zdarzyć się tak, że nie wszystkie narzędzia będą niezbędne do wykonania danego projektu, jednak rozpoczynając przygodę z makramą, warto mieć je pod ręką.

Jak wyliczyć długość sznurka?

Przystępując do realizacji projektu, należy odpowiednio zmierzyć i pociąć sznurek. Nawet prosta makrama wymaga użycia znacznej ilości materiału. Jak dokładnie wyliczyć zapotrzebowanie? Przyjmuje się, że należy pomnożyć ostateczną długość splotów przez 2 i przez 4. Jeśli makrama ma mieć 0,5 metra, potrzebujemy sznurków o długość 4 metrów. Składamy je wówczas na pół i zaplatamy na drążku.

Makrama DIY – tutorial

Ten artykuł jest przeznaczony dla osób początkujących, które chcą stworzyć swoje pierwsze rękodzieło i postanowiły, że będzie to makrama. Jak zrobić pierwszy projekt? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć. Z pewnością na początek warto wybrać prosty wzór, do którego stworzenia wystarczy znać podstawowe węzły. 

Makrama tutorial

Do wykonania projektu potrzebne będzie 16 sztuk sznurka bawełnianego skręcanego o grubości 5 mm i długości 2,5 m (razem 40 metrów sznurka), a także drążek lub kijek o długości minimum 32 cm. Niezbędne będą nożyczki oraz miarka krawiecka. Pamiętaj o tym, aby odpowiednio przygotować miejsce do pracy. Wyplatanie makramy to czasochłonne zajęcie, dlatego warto zadbać o wygodne stanowisko. Należy powiesić drążek na haczyku lub przymocować go do krzesła. I do dzieła!

Pętle mocujące

Wyplatanie makramy zaczyna się od stworzenia szesnastu pętli mocujących z grzbietem. Aby wykonać pojedynczą pętlę, należy złożyć sznurek na pół, przełożyć powstałą pętlę nad drążkiem i przewlec przez nią końcówkę sznurka. Warto zadbać o to, aby pętle były rozmieszczone niezbyt ciasno, w podobnych odległościach. To przepis na to, aby finalny projekt był estetyczny i równy.

Trójkąt wykonany z węzłów tkackich

Następnie należy stworzyć siatkę w kształcie trójkąta wykonaną z ułożonych obok siebie węzłów płaskich, zwanych też tkackimi. Węzeł płaski powstaje z dwóch pętli mocujących usytuowanych obok siebie, czyli czterech sznurków. Dwa środkowe sznurki będą pozostawały w miejscu, a dwa zewnętrzne będą pełnić funkcję sznurków oplatających. Do stworzenia węzła płaskiego należy wziąć sznurek z lewej strony i przełożyć go poziomo przed pozostałymi sznurkami. Końcowy sznurek prowadzimy pod spodem i przekładamy za środkowymi sznurkami, tworzącymi rdzeń. Końcówkę tego sznurka przekładamy przez pętlę stworzoną przez lewy sznurek. Analogicznie tworzymy drugi półwęzeł zaczynając od sznurka z prawej strony. 

Pierwszy rząd węzłów płaskich tworzymy obok siebie. W każdym kolejnym rzędzie musimy pamiętać, aby węzeł zaczynał się między dwoma węzłami położonymi wyżej. Tym sposobem stworzymy zmniejszający się ku dołowi trójkąt. Dochodzimy do momentu, w którym w rzędzie znajduje się tylko jeden węzeł.

Węzły żebrowe skośne

Następnie przystępujemy do stworzenia dwóch rzędów węzłów żebrowych skośnych. Węzły żebrowe są bardzo popularne i dość proste. Do ich wykonania potrzebne są dwa sznurki. Jeden z nich będzie wiodący (to na niego nawijane są kolejne sznurki), drugi zaś będzie sznurkiem wiążącym (nim oplata się sznurek wiodący, tworząc węzły). Aby wykonać węzeł żebrowy, należy wziąć sznurek znajdujący się po lewej stronie i przełożyć go po skosie w dół nad sznurkiem z prawej strony. Sznurkiem po prawej stronie owijamy z tyłu sznurek wiodący, a jego końcówkę przeciągamy przez powstałą pętelkę. Na każdym sznurku wiodącym zaciskamy dwie pętle ze sznurka wiążącego. Wtedy powstaje jeden węzeł żebrowy skośny. Węzły należy zaciskać blisko węzłów płaskich. Tworzymy rząd węzłów żebrowych od lewej strony, by stanowiły ramkę dla trójkąta utworzonego z węzłów płaskich. Ostatni węzeł z tej strony robimy w miejscu pojedynczego węzła tkackiego zlokalizowanego najniżej siatki. Potem należy rozpocząć tworzenie węzłów żebrowych od prawej strony, by wykończyć drugi brzeg trójkątnej siatki. Tym sposobem wykonujemy dwa rzędy węzłów żebrowych skośnych.

Węzły tkackie po skosie

Kolejnym etapem makramy DIY jest stworzenie siatki z węzłów tkackich ułożonych po skosie. Pierwszy węzeł tworzymy w standardowy sposób, każdy kolejny tkamy, wykorzystując dwa sznurki z pierwszego węzła i dwa z kolejnego. Węzły wykonuje się od lewej strony wzdłuż węzłów żebrowych, aż do splotu usytuowanego najniżej. Potem zaczyna się od strony prawej, aby w ten sposób domknąć ramkę.

Kolejne etapy makramy DIY

Po utworzeniu kilku rzędów węzłów płaskich znowu należy wykonać rząd węzłów żebrowych skośnych, który stworzy obramowanie utkanej siatki. Następnie należy przyciąć zwisające swobodnie sznurki do pożądanej długości. Polecamy wykonać to tak, aby zachować trójkątny kształt na dole makramy. W ten sposób można utkać prostą makramę przy użyciu jedynie dwóch rodzajów węzłów.

Bardzo popularnym modelem jest makrama potrójna. Jak zrobić taki rodzaj?

Wystarczy podzielić pętle mocujące na trzy części i traktować je jako oddzielne kawałki. Można stworzyć minimalistyczny projekt, wykorzystując poznaną w tym tutorialu technikę. Zachęcamy do eksperymentowania i tworzenia własnych wzorów.