Jak zrobić łapacz snów?

22 luty 2024r.

Historia łapaczy snów ściśle wiąże się z kulturą indiańską. Plemiona Ojibwe, Lakota oraz Pottawatomie wierzyły, że łapacze mają moc ochrony przed złymi snami i energią. Łapacz snów z makramy zawieszony nad głową śpiącego miał działać jak magiczna sieć, która wabi krążące w powietrzu koszmary i więzi je w swoich splotach, zapewniając dobry, spokojny sen. Uwięzione koszmary według legendy uwalnia i pozbawia mocy dopiero poranne słońce. Natomiast dobre sny przechodzą przez oka makramy i spływają po sznurkach wprost do głowy śpiącego. 

Dziś łapacz snów z makramy to przede wszystkim stylowa ozdoba, która wprowadza dobrą aurę zarówno do sypialni, jak i salonu czy gabinetu. Ten modny dodatek dodaje wnętrzu przytulności i charakteru. Doskonale wpisuje się w stylistykę boho, skandiboho, sprawdzi się też we wnętrzach eklektycznych. Łapacz można kupić lub wykonać samodzielnie. Jak zrobić łapacz snów ze sznurka? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tym artykule. 

Jak zrobić łapacz snów? Jakich materiałów potrzebujesz?

Przed przystąpieniem do pracy należy zgromadzić niezbędne materiały. Potrzebne będą: 

  • obręcz (najlepiej metalowa lub drewniana z uwagi na dużą trwałość), 

  • sznurek (początkującym rękodzielnikom polecany jest zwłaszcza sznurek bawełniany bez rdzenia o grubość 5 mm lub 3 mm), 

  • dowolne dodatki, takie jak koraliki, piórka, puchate kuleczki, muszelki, 

  • nożyczki, 

  • klej na gorąco, 

  • taśma klejąca, 

  • grzebień do ewentualnego rozczesywania elementów. 

Kolor sznurka warto dobrać według własnego gustu oraz z myślą o pomieszczeniu, w którym łapacz snów ma zawisnąć. Tym sposobem powstanie dodatek, który idealnie podkreśli charakter rękodzielnika oraz charakter wnętrza. 

Makrama łapacz snów – wzór, który warto wybrać na początku

Zanim przystąpi się do prac, warto wybrać konkretny wzór łapacza snów. Improwizacja na początku przygody z rękodziełem nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego planowanie to ważny etap prac nad makramą na kole. W wyborze wzoru z pewnością pomoże odpowiedź na następujące pytania: 

  • W jakim stylu i kolorystyce ma być wykonany łapacz snów?

  • Jak duży ma być łapacz snów?

  • Na jakim etapie przygody z rękodziełem jest osoba przystępująca do prac? 

Wydaje się, że zaawansowany projekt ze skomplikowanymi splotami to prosty przepis na zjawiskowy łapacz snów. Wyplatanie warto jednak zacząć od prostych wzorów, na których można ćwiczyć sploty. Dojście do wprawy i umiejętność stworzenia bardziej skomplikowanych wzorów wymaga bowiem czasu i ćwiczeń. 

Robienie łapaczy snów można zacząć od wklejenia za pomocą kleju na gorąco odpowiednio przyciętych gotowych okrągłych serwetek, dopasowanych rozmiarem do obręczy. To zdecydowanie najprostszy sposób na osiągnięcie zadowalającego rezultatu. Jednak w tym artykule skupimy się na własnoręcznym wykonaniu wszystkich elementów łapacza snów. Do czego gorąco zachęcamy. 

Makrama łapacz snów krok po kroku

Jak zrobić łapacz snów ze sznurka krok po kroku? Pierwszym etapem jest stworzenie wzoru w obręczy, która jest podstawą łapacza snów. Wybór rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest obręcz, ma znaczenie. Jeśli obręcz będzie drewniana, nie ma konieczności pokrywania jej w całości sznurkiem, gdyż drewno doskonale współgra wizualnie z kolorem naturalnego sznurka. Warto wiedzieć, że w zaawansowanych projektach łapacz snów może mieć więcej niż jedną obręcz. Wypełniać je mogą typowo makramowe sploty i węzły, takie jak pętle mocujące, węzły płaskie, słupki węzłów czy węzły żebrowe. 

W tym artykule przedstawimy jednak sposób na stworzenie prostego i jednocześnie efektownego wzoru, który z łatwością wykona nawet osoba początkująca. Sznurek należy owinąć ciasno wokół obręczy. Koniec warto zabezpieczyć klejem na gorąco lub ewentualnie za pomocą taśmy klejącej. Następnie należy podzielić obręcz na równe odstępy i w wyznaczonych miejscach zrobić pętelki ze sznurka. W ten sposób wewnątrz obręczy powstaną linie dzielące koło na równe części. W kolejnym rzędzie pętelki należy zawiązać w połowie każdego ze sznurków. Tym sposobem należy zapełnić całą obręcz, uzyskując wzór przypominający pajęczynę. 

Makrama na obręczy krok po kroku – etap tworzenia frędzli 

Kolejnym, równie istotnym etapem tworzenia łapacza snów z makramy, jest wykonywanie elementów swobodnie zwisających z obręczy, po których to według indiańskich wierzeń mają spływać na śpiącego dobre sny. Do zaproponowanego wzoru obręczy polecamy dwa proste rozwiązania. Można przywiązać do obręczy sznurki za pomocą pętli mocujących i zostawić je zwisające swobodnie. Można dodać do nich dowolne dodatki, jak drewniane koraliki czy piórka, które często zdobią łapacz snów. Jak zrobić inną wersję łapacza snów? Wystarczy sznurki z każdej pary przewiązanych przez obręcz pętli mocujących połączyć za pomocą węzłów prostych, tak by ułożyły się w słupki. Tym sposobem powstanie efekt bardziej zaawansowanego projektu. Jakkolwiek etap wypełniania sznurkiem obręczy wymaga planowania i zastanowienia, tak w przypadku doboru elementów zwisających zachęcamy do większej swobody i improwizacji. Niektóre elementy można pozostawić luzem, inne można potraktować grzebieniem, by uzyskać efekt puszystości, w inne można wpleść ulubione dodatki. Ostateczny kształt można nadać łapaczowi snów za pomocą nożyczek. Najbardziej popularne jest równe poziome przycięcie luźnych elementów lub nadanie im kształtu odwróconego trójkąta.