Makramy to coraz bardziej popularny element dekoracji wnętrz. Co to jest makrama? Skąd pochodzi? Jak zacząć swoją przygodę z makramą? Jakie są rodzaje sznurka do makramy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.
Co to jest makrama i skąd pochodzi?
Makrama to sztuka zaplatania sznurka przy pomocy dłoni, bez wykorzystania drutów, igieł czy też szydełek. Mianem makramy określamy często nie tylko samą technikę tworzenia dekoracyjnych splotów, ale również ozdobny przedmiot na ścianę, który powstał przy użyciu tej metody. Makramy ze sznurka przeżywają właśnie swój renesans. Zdobią wiele współczesnych wnętrz. Mało kto pamięta o tym, że historia makramy sięga czasów starożytnych.
Pierwsze ślady dekoracyjnego zaplatania sznurka pochodzą ze starożytnej Asyrii i Egiptu. Najstarsze znaleziska datuje się nawet na IX wiek p.n.e. Do Europy makrama przybyła w VIII wieku n.e. za sprawą podboju Półwyspu Iberyjskiego przez Maurów. To wtedy zaplatanie sznurka stało się popularne w Hiszpanii, a potem we Francji. Znaczną rolę w rozprzestrzenianiu popularności makram na starym kontynencie odegrały krucjaty krzyżowe. Za ich sprawą dekoracyjne plecenie sznurków dotarło do Włoch i Anglii. W czasach średniowiecznych wyplataniem makram zajmowały się zakonnice, które tworzyły ozdoby do kościołów, ale piękno slotów szybko odkryły królewskie dwory.
Makramy zaczęły zdobić stroje możnych, arystokracji i rodzin królewskich. Sztuce wyplatania makram oddawały się nawet angielskie królowe – Maria żona Williama III oraz małżonka Grzegorza III Charlotta. Kolejnym kamieniem milowym w historii popularności makramy były lata 60. i 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To wtedy ruchy kontrkulturowe sprzeciwiały się rosnącemu konsumpcjonizmowi i skłaniały do nauki technik DIY. Makramy ze sznurka idealnie wpisywały się w tę ideę i zyskały ogromną popularność.
Jak zacząć przygodę z makramą?
Dziś makramy wracają na salony pod postacią dekoracji ściennych, kwietników, osłonek na doniczki. Świetnie wpisują się w aranżacyjny nurt boho oraz japandi. Naturalne dekoracje dodają pomieszczeniom charakteru i domowego ciepła. Dlatego tak chętnie wykorzystywane są zarówno przez amatorów dekoracji wnętrz, jak i profesjonalnych projektantów. Sztuka zaplatania sznurka chętnie wykorzystywana jest również do tworzenia biżuterii, breloków, zakładek do książek, a także torebek i ręcznie wyplatanych ubrań.
Makramy ze sznurka pojawiają się w wielu wnętrzarskich i odzieżowych sklepach. Wyplatane ze sznurka przedmioty oferuje również wielu rękodzielników. Jednak sztuka zaplatania sznurka to przyjemne i relaksujące zajęcie, (którego efekty bywają zachwycające). Dlatego coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z makramą. Na początku wystarczy zaopatrzyć się w sznurek o długości 100-200 m. oraz zapas cierpliwości. Przydatne mogą okazać się również miarka krawiecka, kijek lub drewniany profil do podtrzymania makramy oraz nożyczki. Na początku warto nauczyć się podstawowych splotów i … ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza.
Sznurek do makramy dla początkujących
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów sznurków do makram. Na początek warto jednak postawić na ten, który sprawdzi się w początkujących rękach. Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w wyplataniu dekoracyjnych węzłów i supłów, polecany jest sznurek bawełniany pleciony pojedynczo, pozbawiony rdzenia. Grubość 5 mm pozwalna na wyplatanie różnorodnych dekoracji, a jednocześnie ukrywa błędy, które zdarzają się na początku każdej drogi. Ten rodzaj sznurka jest gładki i przyjemny w dotyku. Pozwala poczuć relaksujący efekt wyplatania makram ze sznurka.
Inne rodzaje sznurka do makramy
Sznurki do makram różnią się między sobą rodzajem przędzy, grubością, giętkością oraz kolorem. Przed wyborem sznurka warto zastanowić się, do jakiego projektu ma posłużyć. To pozwoli podjąć decyzję, jaki sznurek do makramy wybrać. Do wyplatania makram niegdyś służyły sznurki lniane, jednak obecnie wśród rękodzielników najbardziej popularne są sznurki bawełniane. Do wykonania drobnych ozdób typu brelok, czy zakładka do książek można wybrać sznurek o grubości 3 mm. Pozwoli on na uzyskanie drobnych supłów i węzłów, które estetycznie prezentują się w małych formach rękodzieła.
Podczas wyplatania większych dekoracji warto postawić na sznurek do makramy do rozczesywania. Daje on szeroki wachlarz możliwości podczas tworzenia artystycznego projektu. Umożliwia nawijanie, splatanie i tworzenie węzłów oraz supłów, a także tworzenie elementów puszystych, które uzyskuje się poprzez rozczesanie końcówki sznurka. Dodają one projektowi lekkości i uroku. Najbardziej popularny jest sznurek bawełniany o grubości 5 mm. Jest on polecany również początkującym. Do wykonania większych projektów, które mają utrzymać swój kształt polecamy sznurki bawełniane ze wzmocnionym rdzeniem.
Osłonki na doniczki, kosze, pledy oraz dywaniki wykonane z tego rodzaju sznurka będą wystarczająco sztywne, aby zachować swój kształt. Na rynku dostępne są zarówno naturalne sznurki, jak i te barwione. Warto pamiętać, że wybór koloru będzie miał niebagatelny wpływ na ostateczny charakter dzieła.