Podstawowe sploty makramy

4 styczeń 2024r.

Makrama to dodatek do wnętrz, który aktualnie przeżywa swój renesans. Sploty makramowe są tworzone bez użycia drutów ani szydełka. Sztuka ta przywędrowała do Europy z okolic Starożytnego Babilonu i Asyrii. Dziś podbija serca dekoratorów wnętrz i rękodzielników. Naukę wyplatana makram warto zacząć od przyswojenia informacji na temat podstawowych węzłów.

Pierwsze sploty makramy – jakie materiały są potrzebne?

Aby wykonać pierwszy splot makramowy, warto sięgnąć po sznurek do makramy bawełniany pleciony o grubości 5 mm. Jest on dedykowany dla początkujących rękodzielników, ponieważ pozwala wyczuć siłę, z jaką należy zaciskać węzły, a także umożliwia łatwe wykonanie makramy. Sploty i węzły ze sznurka plecionego bawełnianego wybaczają też wiele błędów. Do wyplatania makram oprócz sznurków są jeszcze niezbędne kijek oraz nożyczki. Przyda się również centymetr do dokładnego mierzenia długości sznurków.

Splot makramowy – jaki rodzaj warto opanować na początku?

Duże makramy sprawiają wrażenie misternych dzieł sztuki, które wymagają zdolności i dużej wprawy. Jednak to tylko pozory. Jakie umiejętności należy opanować, aby powstała wyjątkowa makrama? Wzory węzłów wystarczających do wykonania estetycznej pracy są dwa. To sploty podstawowe, których łączenie da nam szerokie spektrum możliwości. Należy do nich węzeł płaski zwany tkackim oraz węzeł żebrowy.

Węzeł płaski - instrukcja

Pierwsze sploty makramowe – wzory węzłów prostych i pętle mocujące

Aby wykonać podstawowy węzeł, należy w pierwszej kolejności zawiązać na drążku pętlę mocującą. Na dalszym etapie przygody z makramą można zacząć wyplatanie bez pętli, jednak dla początkujących pętle mocujące to najlepszy sposób na rozpoczęcie projektu. Aby wykonać pętlę, wystarczy złożyć sznurek na pół, a powstałą pętelkę przełożyć nad drążkiem i przeciągnąć przez nią dwie końcówki sznurka. Tym sposobem uzyskuje się tzw. pętlę mocującą z grzbietem. Przekładając pętlę pod sznurkiem i analogicznie przeciągając końcówki sznurka, można uzyskać pętlę mocującą gładką. Oczywiście istnieją pętle złożone z kilku sznurków, ale aby opanować pierwszy splot makramowy, wystarczy znajomość podstawowej pętli.

Po opanowaniu pętli mocujących można przejść do kolejnego etapu – nauki węzłów. Najprostszym i zarazem najbardziej popularnym węzłem jest węzeł prosty zwany też węzłem tkackim. Aby go wykonać, potrzebne są cztery sznurki, a więc dwie pętle mocujące. Dwa środkowe sznurki pełnią funkcję rdzenia węzła, a dwa sznurki zewnętrzne posłużą do oplatania rdzenia. Węzeł tkacki powstaje z dwóch półwęzłów: prawoskrętnego i lewoskrętnego.

Aby wykonać półwęzeł prawoskrętny, należy wziąć sznurek po lewej stronie i ułożyć go poziomo przed pozostałymi sznurkami. Sznurek po prawej stronie przekładamy z przodu i pod ułożonym poziomo sznurkiem, a końcówkę tego sznurka wiedziemy z tyłu sznurków i przekładamy od tyłu przez pętlę, która powstała z prawego sznurka. Powoli zaciskamy półwęzeł. Lewostronny półwęzeł tworzymy identycznie, zaczynając od sznurka położonego z lewej strony. Układamy go płasko przed sznurkami i przewiązujemy go z przodu przez sznurek po prawej stronie. Końcówkę tego sznurka przewodzimy przez pętlę, którą utworzył sznurek po lewej stronie. Podczas nauki splotów polecamy korzystać z filmów instruktażowych lub zdjęć.

Słupki węzłów – element makramy lub brelok

Węzeł prosty może posłużyć do tworzenia części makramy. Jednak jeśli zostanie dobrze opanowany, umożliwi również tworzenie tzw. słupka węzłów z dwóch pętli mocujących. Powtarzanie węzła pod sobą pozwoli stworzyć podłużny, złożony z węzłów element. Może on stanowić ozdobę makramy, ale równie dobrze może się powtarzać i stworzyć tzw. słupek węzłów. Powtarzanie tylko lewo lub prawoskrętnych półwęzłów prostych sprawi, że łańcuszek przybierze ciekawą wizualnie formę spirali. W ten sposób można wykonać pierwszy breloczek lub zakładkę do książki.

Węzeł słupkowy

Podstawowe sploty makramy – węzeł żebrowy poziomy

Kolejny splot sznurka, który warto opanować w pierwszej kolejności to węzeł żebrowy, zwany często żeberkowym. Jest bardziej wymagający niż węzeł prosty. Węzeł żebrowy poziomy daje efekt ułożonych obok siebie koralików. Należy do jednego z najbardziej popularnych splotów makramowych. Na początku trzeba zawiązać na drążku lub kijku dowolną liczbę pętli mocujących. Pracę rozpoczyna się zwykle od lewej strony (choć nie jest to konieczne). W pleceniu makram istotne są dwie definicje: sznurek wiodący – na niego nawijamy inne sznurki oraz sznurek wiążący, którym oplatamy sznurek wiodący.

Węzeł żebrowy poziomy tworzy się w następujący sposób. Należy wziąć sznurek po lewej stronie i ułożyć go poziomo wzdłuż pozostałych sznurków. Kolejny sznurek przekładamy od przodu pod sznurkiem wiodącym i przeplatamy jego końcówkę przez stworzoną w ten sposób pętlę. Zaciskamy ją równomiernie. Na jednym sznurku należy stworzyć dwie pętle (jedna po drugiej) uzyskując jeden węzeł żebrowy. Dodatkowo można również tworzyć węzły żebrowe skośne oraz pionowe.