Zalety bawełnianych sznurków – dlaczego warto je wybrać?

13 luty 2023r.

Sznurek bawełniany to często pierwszy i najlepszy przyjaciel wielbicieli robótek ręcznych. Przy jego pomocy można wykonać rękodzielnicze perełki: elementy garderoby, dekoracje wnętrz, a nawet użytkowe gadżety. Zalety bawełnianych sznurków można by długo wymieniać. Przede wszystkim warto docenić ich różnorodność. Na rynku jest dostępnych wiele kolorów, splotów i grubości sznurków bawełnianych. Są one bardzo przyjemne w dotyku. Praca z nim jest czystą przyjemnością również dzięki temu, że nie mają tendencji do plątania się. Ponadto sznurek bawełniany jest elastyczny i sprężysty. Dzięki tym cechom można z niego wykonać wiele różnorodnych przedmiotów. Sposób produkcji sznurków sprawia, że są one jednolitej grubości Niewątpliwą zaletą sznurków bawełnianych jest również ich przystępna cena. Pozwalają na wykreowanie przepięknych i stylowych ozdób oraz dodatków przy niewielkim nakładzie środków. Nie zapominajmy również o niezaprzeczalnych walorach estetycznych sznurków bawełnianych. Wykonane z nich ozdoby ocieplają wnętrze i dodają mu przytulności.

Jakie są rodzaje sznurka bawełnianego?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów sznurka bawełnianego. Często w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolor. Paleta barw sznurków bawełnianych jest bardzo szeroka. Dzięki temu przy ich pomocy bez problemu wykonasz wymarzony projekt. Z punktu widzenia użytkowego niezwykle istotne jest to, czy sznurek bawełniany posiada rdzeń. Sznurki bawełniane do rękodzieła bez rdzenia nadają się do tworzenia miękkich form, takich jak ubrania, makramy czy breloczki. Świetnie sprawdzają się nawet w rękach początkującego rękodzielnika. Natomiast sznurki bawełniane z rdzeniem (czy to bawełnianym, czy polipropylenowym) są twardsze i lepiej utrzymują kształt. Służą do wyplatania koszy na zabawki, osłonek na doniczki, a nawet dywanów. Różne są również grubości sznurków bawełnianych. Na rynku dostępne są cienkie sznurki bawełniane o szerokości 2 mm idealne do robótek wykonywanych na drutach. Popularnością cieszą się też sznurki bawełniane o grubości 5 mm. Można wyplatać z nich ręcznie. Na rynku dostępne są również sznurki o grubości nawet 1 cm. Idealnie sprawdzają się do tworzenia dywanów, pledów i poszewek na poduszki. 

Zastosowanie sznurka bawełnianego

Zastosowanie sznurka bawełnianego jest bardzo szerokie. Popularne są zarówno sznurki bawełniane do rękodzieła, jak również wykorzystanie sznurków bawełnianych w przemyśle wędliniarskim czy podczas domowego gotowania. Możesz użyć sznurka wykonanego w 100% z bawełny do pieczenia lub gotowania mięs. Nie zmienia on smaku i jest bezpieczny w kontakcie z żywnością. Z podobnej przyczyny sznurek bawełniany może być stosowany w ogrodnictwie i rolnictwie. Warto mieć go pod ręką również w domu – przyda się m.in. podczas stylowego pakowania prezentów. Możesz postawić również na wykorzystanie sznurków bawełnianych do tworzenia ozdób – dekoratorskich zawieszek, zakładek do książek, robienia stylowej biżuterii czy też jako ciekawy materiał do scrapbookingu. Zastosowań sznurka bawełnianego jest naprawdę dużo.

Ile kosztuje sznurek bawełniany? Jak poznać, czy sznurek jest bawełniany?

Zastanawiasz się, ile kosztuje sznurek bawełniany? Odpowiedź może Cię ucieszyć. Jego cena jest przystępna, a drzemiący w nim dekoracyjny potencjał – ogromny. Dzięki jego dostępności w rozsądnej cenie możesz wykonać modne i świetne jakościowo ozdoby i ubrania, a także wykorzystać go podczas domowego majsterkowania czy nawet gotowania. Cena sznurka bawełnianego zależy oczywiście od grubości – im grubszy tym droższy. Z cienkich sznurków można tworzyć subtelne, delikatne ozdoby, a z najgrubszych wyplatać miękkie pledy, a nawet dywany. Jak poznać, czy sznurek jest bawełniany? Należy zwrócić uwagę na jego strukturę i miękkość. Sznurki bawełniane charakteryzuje równy splot – gęsty i silnie pleciony. Są one tej samej grubości na całej długości szpuli. Dobrej jakości sznurki bawełniane odznaczają się również tym, że nie zaciągają się i nie mechacą.