Zastosowanie worków jutowych

25 styczeń 2023r.

Worki jutowe to ekologiczny produkt wykonany z biodegradowalnej przędzy. Nie tylko jest to rozwiązanie lepsze dla planety, ale również takie, które cieszy ludzkie oczy z uwagi na modną dziś naturalną estetykę i ogromny potencjał tworzenia dekoracji metodą DIY. Zastosowanie worków jutowych jest bardzo szerokie – juta jest doceniana również w branży ogrodniczej, rolniczej i budowlanej. Worek parciany zapewnia cyrkulację powietrza i jest niezwykle wytrzymały, o czym świadczą wały przeciwpowodziowe układane właśnie z wypełnionych piaskiem worków jutowych. Moda na jutę trwa i ma się dobrze. Jaka jest charakterystyka worków jutowych i co można z nich zrobić? Przeczytaj artykuł, by odkryć inspirujące pomysły. 

Worek jutowy – z czego jest zrobiony?

Charakterystyka worków jutowych jest bardzo ciekawa. Powstają one z biodegradowalnej i w pełni ekologicznej przędzy. Jest ona wykonywana z włókien rośliny zwanej jutą. Uprawia się ją w gorącym i bardzo wilgotnym klimacie. Powstaje z niej tkanina o charakterystycznym, płóciennym splocie. W związku z tym jaka jest charakterystyka worków jutowych? Przede wszystkim są one w pełni ekologiczne. Przepuszczają powietrze, dzięki czemu można przechowywać w nich zboża, warzywa, takie jak marchew czy ziemniaki, a także ziarna lub orzechy bez obaw o ich pleśnienie. Worki parciane są niezwykle wytrzymałe i odporne na przecieranie i rozciąganie. Nie można zapominać również o ich naturalnej barwie i ciekawym splocie tkaniny jutowej. To sprawia, że ozdoby z worków jutowych stały się modnym dodatkiem nie tylko w kuchniach i spiżarniach, ale również w salonach w stylu vintage, boho i skandiboho. Zastanawiasz się, czy worki jutowe można prać? Owszem – to produkt ekologiczny również przez możliwość wielokrotnego użycia. Worki jutowe można prać przy użyciu delikatnego detergentu, ręcznie i w niskiej temperaturze. Nie zaleca się suszenia ich w suszarce bębnowej.

Co można zrobić z worków jutowych?

Woreczki jutowe to punkt wyjścia do wielu dekoracji handmade. Naturalna tkanina o charakterystycznym splocie pięknie prezentuje się jako osłonka na doniczki. Nawet jeśli nie masz wprawy we własnoręcznym tworzeniu ozdób, bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem. Wystarczy włożyć doniczkę do worka, zawinąć jego brzegi i przymocować je klejem na gorąco. Warto owinąć osłonkę ozdobną taśmą lub koronką. Możesz postawić na surową naturalną stylistykę lub postarać się o kolorystyczne akcenty, które dopasują się do wnętrza. Ozdoby z worka jutowego świetnie prezentują się w okresie świątecznym. Korespondują one z charakterystyczną zielenią i czerwienią, a także przywodzą na myśl worek świętego Mikołaja. Woreczki jutowe mogą więc posłużyć do szybkiego i efektywnego pakowania prezentów – wystarczy zawinąć paczuszkę w worek i zawiązać ozdobny węzeł. Możesz dodać też gałązki świerku lub suszone plastry pomarańczy. Woreczki jutowe to idealny materiał do tworzenia dekoracji świątecznych. Przeobrażą się w czapkę skrzatów lub brody krasnoludków. Granicą ich zastosowania jest tylko Twoja wyobraźnia! Woreczki jutowe sprawdzą się też jako elementy wykonanego samodzielnie kalendarza adwentowego. Worki parciane mają zastosowanie nie tylko w świątecznym czasie. Co można zrobić z worków jutowych? Świetnym pomysłem są stylowe torby handmade. Do worka jutowego wystarczy dodać kolorową podszewkę, której brzeg będzie widoczny na zewnątrz, i postarać się o haftowane dodatki lub rączkę w postaci grubego naturalnego sznura albo koralików boho. Efekt wow murowany! Worki parciane mogą efektownie ozdobić kosze do przechowywania rzeczy w spiżarni, kuchni a nawet w salonie czy pokoju dziecięcym.

Ile kosztuje worek jutowy?

Na koniec artykułu zostawiliśmy przyjemną informację. Cena worka jutowego jest bardzo przystępna. Ozdoby z worków jutowych są w zasięgu niemal każdej kieszeni. Dodatkowo przemawia za nimi fakt, że możemy ich używać wielokrotnie, a zastosowanie za każdym razem może być inne. Warto przypomnieć, że koszt środowiskowy worków jutowych jest równie niski, jak ich cena rynkowa. Zdecydowanie warto zaprosić je do domu i zacząć z nimi przygodę z DIY.